Розвиток уяви у дітей
Уява - невід'ємний процес нашої психічної діяльності. З його допомогою ми створюємо нові образи та уявлення про навколишній світ. Без уяви не може перебігати жоден творчий процес, жодна дитяча гра.

Спостереження психологів

Уява дітей старшого дошкільного віку реалізується в різних видах діяльності: малювання, конструювання, будівництво, ліплення, сюжетно-рольові ігри і т. д. В цей період з'являється цілеспрямованість дій, гра стає менш спонтанної і більше запланованої (згідно продуманим сценарієм).

Ігри, що розвивають уяву у дітей

«Неіснуюча риба». Існує безліч забавних назв риб. Наприклад, риба-пила, риба-голка, риба-меч, риба-кабан, риба-ангел, риба-клоун, риба-місяць, риба-папуга, риба-жаба та інші. Ви можете «копнути» цю тему і зайнятися вивченням життя мешканців морських глибин. Запропонуйте дитині придумати і намалювати свою рибу. Може бути, це буде риба-будинок, риба-ліжко, риба-кавун. Як вона виглядає, чим харчується, де мешкає? Намалюйте свій підводний світ з смовижними мешканцями.


«Уяви себе...». В нашій уяві ми можемо бути ким завгодно: казковими героями, машинами, рослинами, тваринами, предметами побуту та одягом. Скажіть приблизно наступний текст: «Уяви собі, що в руках у тебе чарівна паличка. В кого б ти хотів перетворитися?» Нехай дитина зобразить того, ким він став, а ви вгадайте задуманий образ. «Цветик-семицветик». Запитайте у дитини: «Пам'ятаєш, у дівчинки Жені з казки «Цветик-семицветик» був чарівну квітку із сімома пелюстками? Уяви, що твої руки чудесним чином потрапив цей чарівний квітка. Які бажання ти загадаєш?» Нехай дитина обґрунтує свої бажання. Розвиток цієї теми допоможе вам дізнатися про «цінності» і «пріоритети» дитини, а також про свободу бажати, про намір отримувати щось від життя.

«Улюблена тварина». У давні часи в багатьох народів, так і у кожної людини окремо було своє тотемна тварина. Це тварина сили, до нього зверталися за допомогою у важких життєвих ситуаціях. Можливо, улюблена тварина вашої дитини і є його тотемом: він весь час його малює, цікавиться його життям, хоче завести вдома (нічого, що це жираф або коня). Запропонуйте дитині побути в образі різних тварин. З допомогою міміки і жестів він повинен показати: як ходить, спить у барлозі і смокче лапу ведмідь; як скаче і гризе капусту заєць; як в норі ховається мишу; як фиркає і згортається клубочком колючий їжак. Ця гра допоможе дитині дізнатися багато нового і цікавого зі світу тварин. Перед початком гри загляньте в енциклопедію для тварин, вам легше буде знаходити «штрихи до портрета» того чи іншого тварини.

«Наскальний живопис». Ви вже давно пройшли той етап, коли ваш малюк розмальовував новенькі шпалери в будинку. Однак бажання залишити після себе слід у нього ще залишилося. Виділіть у будинку куточок для «наскального живопису». Тут можна влаштувати широке поле для діяльності: залишити послання батькам (якщо дитина вже вміє писати), загадати загадку і отримати відгадку, зробити книгу скарг і пропозицій, намалювати свій настрій.

«Розсміши мене».
 У цю гру можна грати всією сім'єю. Вибирається один оповідач, всі інші - слухачі. Розповідати можна анекдоти, смішні історії і всяку абракадабру, щоб розсмішити слухачів. Хто засміявся, той стає оповідачем.

«Сліпий художник».
 Вам знадобиться лист ватману і кольорові олівці. «Художнику» зав'язують очі, і він під диктовку повинен намалювати малюнок, який ви загадали. Ви говорите, як вести олівець: вгору, вниз, намалюй кружечок, дві точки і т. д. Дитина малює і намагається відгадати, яке зображення вийде. Вибирайте прості малюнки: будинок, чоловік, дерево.

Гусениця з каменів

Для здійснення цього творчого задуму вам знадобляться фарби, пензлики, гладкі морські камінці. Складіть камінчики в один ряд, найбільший буде головою, найменший - хвостом. Розмалюйте гусеницю. З каменів можна скласти фігурку людини, тварини, квітка, будиночок. Пофантазуйте разом!

Дидактичні ігри для дітей старшого дошкільного віку, які сприятимуть розвитку творчості.

ДИДАКТИЧНІ ІГРИ НА РОЗВИТОК УЯВИ
 
Назва гри
Мета гри
Хід гри
1. «Мурашина їдільня»
Розширити знання дітей про світ комах ,особливості рослинного світу в лісових, садових, польових зонах; розвивати уяву, творчі здібності, мислення, пам`ять; виховувати дружні відносини.
Поділити дітей на декілька груп. На великому аркуші ватману запропонувати кожній групі намалювати мурашину їдальню; розробити для маленьких комах меню сніданку, обіду та вечері з листочків, садових і польових плодів ат ягід.
2. «Сонячні тваринки»
Розвивати творчість, фантазію дітей, уяву, мислення; вправляти в умінні створювати творчі розповіді; виховувати дружні стосунки
Дітям роздають картки з назвами різних тварин. Малюки повинні уявити, що сонечко перетворило їхніх тваринок на сонячних.
Запропонувати дітям відповісти на запитання:
1.                     Чим харчується сонячна тваринка і де вона живе?І т.д.
3. «Веселі небилиці»
Розвивати творчі здібності та логічне мислення; активізувати словник та виховувати почуття гумору.
Поділити дітей на підгрупи і попросити їх від імені того чи іншого громадського транспорту розповісти веселу небувальщину.
4. «Творча помилка»
Розвивати творчі здібності та логічне мислення; активізувати словник та виховувати почуття гумору
У кожної дитини є слова, які вона раніше вимовляла не правильно. Можна запропонувати дітям пригадати свою неправильну вимову і поміркувати над значенням таких слів.
5. «Маленькі казкарі»
Продовжувати вчити дітей створювати власні казкові твори за заданим малюнком; розвивати уяву, мислення; вправляти в умінні створювати та реалізовувати в творі план сюжетного задуму
Запропонувати дітям вибрати картки із запитаннями, на які вони повинні відповісти невеличкою казкою чи оповіданнячком.
ДИДАКТИЧНІ ІГРИ НА РОЗВИТОК УВАГИ
Назва гри
Мета гри
Хід гри
1. «Відгадай, хто я?»
Розвивати увагу на основі координації дотикового та рухового аналізатора
Із однією дитиною вітаються за руку декілька інших дітей. Дитина має добре запам`ятати, у кого які руки – холодні, теплі, сухі, вологі.
2.«Карта Казкової країни»
Розвивати обсяг уваги
Поділити дітей на дві групи і попросити кожну групу на великому аркуші намалювати карту   казкової країни з горами, морями, полями і т. ін. потім діти протягом декількох хвилин показують одне одному карти. Після цього вони повинні намалювати карту, яку їм показали. Найуважніша та група, яка найбільш точно намалює карту своїх друзів.
3. «Виконай доручення»
Розвивати обсяг і стійкість уваги
Розділити дітей на групи. Вибрати з кожної групи по одній дитині. Кожній дитині члени команд дають кілька доручень.
 По черзі діти мають виконати перед усіма ці доручення. Їх виконання не повинне забирати багато часу. Але діти повинні слухати їх дуже уважно. Перемагає той, хто швидко і правильно виконає ці доручення.
4. «Живий телефон»
Розвивати стійкість уваги
Кілька дітей стають в колону один за одним, перший обличчям до дошки. На спині останньої дитини пальцем малюється якийсь простий предмет (зірочка, квіточка,   ялинка і т. ін.). ця дитина малює наступній те, що відчула на своїй спині.
5. «Тінь»
Розвивати уважність, спостережливість, пам`ять, внутрішню розкутість
Одна дитина – «мандрівник», друга – його «тінь».
«Мандрівник» їде полем, а за ним на 2-3 кроки позаду йде друга дитина – його «тінь». Останній намагається з точністю скопіювати рухи «мандрівника»
 
ДИДАКТИЧНІ ІГРИ НА РОЗВИТОК ПАМ`ЯТІ
Назва гри
Мета гри
Хід гри
1. «Слухай та виконуй»
Розвивати увагу і слухову пам`ять
Ведучий називає кілька дій, але не показує їх. Дозволяється повторити це завдання 1-2 рази. Потім діти повинні відтворити ці дії в тій послідовності, у якій вони були названі ведучим.
2. «Художник»
Розвивати спостережливість, пам`ять, комунікативні здібності
Із групи дітей обираються двоє, решта – «Глядачі». Один з вибраних дітей – «художник» (за бажанням), а другий – «замовник» (замовляє першому свій портрет). Художник уважно дивиться на свого замовника (1,5 – 2 хв.), потім відвертається і по пам`яті описує зовнішність дитини.
3. «Запам`ятай рух»
Розвивати моторно-слухову пам`ять.
Ведучий показує дітям рух, що складається з 3-4 дій. Діти повинні повторити ці дії – спочатку в тому порядку, в якому показав ведучий, а потім у зворотному.
4. «Розвідники»
Розвивати спостережливість, пам`ять, комунікативні та організаторські здібності
Обрати «розвідників» та «командира». Всі решта – «загін». Стільці розставлені хаотично. «Розвідник» проходить поміж стільців із різних боків. «Командир» спостерігає за діями «розвідника». Потім він проводить «загін» тим шляхом, який показав «розвідник». Далі вже другий «розвідник» прокладає новий шлях, і наступний «командир» повторює його, і т. ін.
5. «Запам`ятай слова»
Розвивати механічне запам`ятовування
Зачитати дитині 10 слів, не пов`язаних між собою за змістом, наприклад: собака, дерево, літак, тарілка, будинок, мама, сонце, море, помідор, стілець. Вона повинна їх запам`ятати і відразу ж після прочитання відтворити.
 
ДИДАКТИЧНІ ІГРИ НА РОЗВИТОК МИСЛЕННЯ
Назва гри
Мета гри
Хід гри
1. «Хитрі запитання»
Розвивати логічне мислення, слухову увагу
Дорослий пропонує дітям відповісти на запитання:
– Василько гостював у селі тиждень і три дні. Скільки всього днів хлопчик був у селі? І т.д.
2.«Склади речення»
Розвивати мислення і фантазію
Педагог пропонує групі 2 картки з дитячого лото, на якому зображені предмети. Група сідає півколом, і кожна дитина по черзі придумує речення, яке містить назву двох задуманих предметів.
3. «Яке слово зайве?»
Розвивати вміння класифікувати
Повідомити дітям, що ви будете зачитувати ряди слів, у кожному з них є зайве слово. Його потрібно знайти, назвати і пояснити, чому воно зайве.
4.«Казка навпаки»
Розвивати мислення, фантазію
Гра складається з казаки чи казкової теми навпаки. Пригадавши з дітьми добре відому казку, запропонуйте їм змінити характери героїв: позитивний характер на негативний, і навпаки.
5.«Що було потім?»
Стимулювати розвиток логічного мислення, творчої уяви
Розповідаючи чи читаючи дітям казку, можна відштовхнутись від найцікавішого місця і запропонувати дітям поміркувати: «А щ було потім?».

 

Ігри та вправи на розвиток уяви

 

Отгадайте загадки вместе с детьми

Лжезагадки – Лжезадачи.

1.Кто быстрее плавает: утёнок или цыпленок?

2.Кто быстрее долетит до цветка бабочка или гусеница?

3.Летели над морем два голубя. Устали, опустились на воду отдохнуть, а потом полетели дальше. Сколько времени понадобилось голубям на отдых?

4.На одном берегу  -  утята, на другом – цыплята. Посередине островок. Кто быстрее доплывет до острова?

5.Над лесом летело три рыбки. Две приземлили. Сколько улетело?

6.Катиться  по столу колесо  разноцветное: один угол  у него красный; другой – зеленый; третий – желтый. Когда колесо докатиться до конца стола, какой цвет мы увидим?

7.По морю плыл большой красивый паровоз. На палубе было много людей, звучала музыка. Всем было хорошо. Как звали капитана?

8.Летели два крокодила – один – красный, другой – синий. Кто быстрее долетит?

9.Сколько весит килограмм асфальта, если открутить верхнюю гайку от левого крыла самолета?

10.У мамы есть кот Пушок, дочка Даша и собачка Шарик. Сколько детей у мамы?

11. Дети в лесу собирали шишки. У мальчиков были большие ведерки, красные, без дна. А у девочек – маленькие зелененькие. Кто больше соберет шишек?

12. На полке стоят детские книжки. Подбежала собачка, взяла одну книжку, потом ещё одну, потом еще две. Сколько книг она прочитает?

13. Что едят крокодилы на Северном Полюсе?

14. От папы пришла телеграмма: «Встречайте, еду автобусом в пять». В каком вагоне летел папа?

15.Час пик. Переполненный автобус. Все пассажиры торопятся. Что Вы сделаете, если автобус сойдет с рельс?

16.Мама уронила поднос, на котором стояли две чашки с цветочками, две в горошек, две с ягодками. Сколько стало чашек?

17.Заяц пригласил на Новый год двух медведей, трех ежей. Сколько приборов он должен поставить? (Звери зимой спят, звери не едят из приборов).

18. На Машином платьице было нарисовано три яблока, две вишенки. Одну вишню и два яблока съели, сколько осталось?

19. Кукла Света съела три порции мороженого, потом ещё две. Врача надо будет вызывать?

20.Собака Жучка сказала, что видела сегодня на горке Сашу, Петю и Катю. Сколько детей видела на горке собачка?

21.Сколько на празднике будет поросят, если на день рождения к поросенку пришли два гуся, утка и свинья?

22.Стоит маяк. Мимо ночью в тумане проплывает корабль. А маяк то потухнет, то погаснет. Увидят ли на корабле свет маяка?

23.Встретились два быка и заспорили: кто больше даст молока? Чтобы их рассудить, во что молоко разлить?

24.Что является второй подушкой для щеки?

25. Четыре яйца варятся четыре минуты. Сколько варится минут одно яйцо7
26. На одной ноге гусь весит 5 килограмм. Сколько весит гусь, стоящий на двух ногах?

27.От чего крокодил зеленый? (От носа до хвоста).

28.Шел солдат зимой лесом, полем, лесом, полем. Вдруг река. Как перейти реку?

29.У папы и мамы две дочки, а Юра родился первым. Сколько детей у папы и мамы?

30.На столе лежало 4 яблока. Одно из них разрезали. Сколько стало яблок?

31.На столе стоят 5 стаканов ягод. Вова съел один стакан ягод и поставил на стол. Сколько стаканов  стоит на столе?

32.По двору гуляли петух и курица. У петуха 2 ноги, а у курицы – 4. Сколько ног вместе?

33.На трех ветках сидело по одной табуретке. Сколько всего табуреток сидело на ветках?

34.Сколько меду соберут две бабочки, если у них по одному ведру?

35.У собачки Микки родились котята – 3 беленьких и 1 – черненький. Сколько котят всего родилось?

36.Сколько грибов можно вырасти из семян ели?

37.Сколько цыплят вывел петух, если он снес 5 яиц?

38.Сколько весит килограмм жаренных гвоздей, если из 2 килограммов яблок только 20 граммов свежих?

39.2 мальчика и 2 девочки шли домой под одним зонтом. Почему они не промокли? (не было дождя).

40.Чем больше Вы меня берете, тем больше я остаюсь? (Дырка)

41.На каком языке будут разговаривать между собой немецкая и шотландская овчарка?

42.У 9-го мальчика была кошка с коротким хвостом. Она съела мышку с длинным хвостом, а мышка проглотила соломинку вместе с зернышком. А зернышко было единственное. Сколько лет мальчику, у которого жила кошка?

43.Плывет по пустыне бегемот, он быстро движется вперед. Как много елок он везет?

44.Прилетели 2 чижа, 2 стрижа и 2 ужа. Сколько стало птиц всего возле дома моего?

45.Сидели 5 зайчишек на розовом суку. К ним 2 –е прилетели и крикнули: «ку – ку». Раз «ку - ку». Два «ку - ку». Сколько зайцев на суку.
46.На дереве сидели три тетерева. Охотник выстрелил в одного из них. Сколько птиц осталось на дереве?

47. Пошли две девочки в лес за грибами, а на встречу два мальчика. Сколько всего детей шли в лес?

48. Плывут два цыпленка, один лапками гребет, другой крылышками. Который раньше доберется до берега?

49. На столе лежат два яблока и три груши. Сколько овощей лежит на столе?

50. Упали два горшка: железный и глиняный. Каких осколков будет больше?

51.Что будет с мухой, если она налетит на сосульку?

52.У одного пациента болело 6 зубов. На приеме у врача ему вырвали 3 здоровых и 2 больных зуба. Сколько здоровых зубов осталось у пациента, если он падая в обморок, выбил врачу еще один здоровый зуб?

53.Вася Пташечкин обычно выбивает в день по 3 стекла стоимостью 300 рублей каждое. Сколько стекол может позволить себе выбить Вася, если папина зарплата 1200 рублей? Хватит ли папиной зарплаты на 4 обычных дня?

54.Из 500 эскимо, что прислал волшебник, 350 съел крокодил Гена. Сколько понадобилось Гене Чебурашек, чтобы справиться с эскимо, если один чебурашка съедает 10 порций?

55.Как угостить быстро и поровну трех пингвинов двумя страусиными яйцами?

56. Сколько яиц накопиться в гнезде кукушки за три дня, если в день она сносит по одному яйцу?

57.У прыжонка виляйка длиннее, чем у топтыжонка. У летужонка виляйка длиннее, чем у попрыжонка. Чей хвост длиннее?

58.Сели на воду три воробья. Один улетел. Сколько осталось?

59.Вареный рак красного цвета. Какой он будет, если его сварить?

60.У двух хваталок по пять тыкалок. Что это?

61.Кто громче замычит: петух или корова?

62. Мельник пришел на мельницу. В каждом углу он увидел по три мешка, на каждом мешке сидело по три кошки, каждая кошка имела по три котенка. Сколько ног было на мельнице?

63.Горело девять свечей, одна потухла. Сколько свечей осталось?

64. в теплые края летели птицы: два журавля и две синицы. Сколько птиц летело в теплые края?

65.Как лучше и быстрее сорвать арбуз с дерева?

66. Весной с юга кто раньше прилетает: ласточки или воробьи?

67. У стола четыре угла. Если один угол отпилить, сколько углов останется?

68.Когда собака бывает в конуре без головы?

69. Как петух кукарекает? А в Англии?

70. Наталья Ивановна попросила Сашу нарисовать два синих треугольника и три кранных квадрата. Сколько кругов нарисовал Саша?

71.Один банан падает с елки каждые пять минут. Сколько их упадет за один час?

72. Ехал автомобиль. Толька завернул за угол, пошел дождь. Как звали шофера? Какой номер был на машине? (шофера звали Толька, номер был мокрый).

73. Летели птицы: 2 впереди, 1 сзади, потом 1 впереди, 2 сзади. Потом 3 вместе. Сколько всего летело птиц?

74. Разделите 5 яблок между пятью детьми так, чтобы каждый мог получить по яблоку и одно осталось в корзине.

75.На руке пять пальцев. На трех из них кольца. Сколько всего пальцев?

76. Сколько концов у пяти палок?

77. Какой цвет волос у Колобка?